Bruchos Cannabis seeds

Na tomto webu můžete nalézt patřičné informace nejen o Cannabisu

ENcyklopedie PSYchotropních ROstlin

ENcyklopedie PSYchotropních ROstlin

Cannabis Seeds

Medzinárodná Petícia v Podpore pre návrh Cannabis Sociálneho Klubu

Medzinárodná Petícia v Podpore pre návrh Cannabis Sociálneho Klubu

Chcete opravdové harm reduction? Začněte pěstovat!

published Tuesday 12 May 2009 08:50, by encod . update Tuesday 12 May 2009 08:49

All the versions of this article: [slovenčina]

Rozhovor vedl Zbyněk Crha, Konoptikum

03.05.2009


Joep Oomen žije v belgických Antwerpách a je koordinátorem a mluvčím ENCOD – Evropské koalice pro spravedlivou a efektivní drogovou politiku. S organizací Trekt Uw Plant v Belgii zkoušejí již podruhé zavést Cannabis Social Clubs neboli spolky regulované produkce konopí pro vlastní potřebu uživatelů. Konopnou problematikou se Joep zabývá přes dvacet let a jak sám říká, aktivismus je jeho celoživotní fool-time job. Na konci dubna jsme se potkali v příjemné kavárně na stanici Antwerpen Central.

Jaké máte pocity z nedávno konané konference o drogách ve Vídni?

Nečekali jsme, že by se na ní událo něco zásadního. Pokud by přišla změna, musela by se předem odehrát spousta věcí, které by pak mohly vykrystalizovat na tomto setkání. Kdyby se konference konala o půl roku později, už by to určitě bylo o něčem jiném. Jsem velmi optimistický, co se výhledu do budoucna týče. A věřím, že Obama – ne, že by změnil všechno, ale důležité je, že se díky němu mění celková atmosféra. Už to není jako dřív. Nyní můžeme mluvit, nejsme diskriminováni, podváděni, obcházeni. Užívání konopí je teď více otázkou osobního životního stylu, a tak se debata ubírá vážnějším směrem. Myslím, že když se něco mění v USA, dojde ke změně během půl roku až roku i v Evropě.

Během několika týdnů se chystáte opět uskutečnit projekt Cannabis Social Club, mohl byste nám ho představit?

Naše sdružení existuje již rok a za tu dobu jsme uskutečnili různé akce. Měli jsme problémy s belgickou policií a dostali jsme se také před soud. Jeden případ jsem vyhráli a druhý prohráli, ale jdeme do toho znova. Každý, kdo se stane členem Trekt Uw Plant, od nás do prvního listopadu dostane jednu rostlinu konopí. Poslední možné datum registrace je 9. květen, kdy proběhne Million Marijuana March. Při registraci se uhradí poplatek ve výši 25 € pokrývající pěstební náklady a je to. Plantáž uděláme skrytou, někde v Belgii.

Bude to jistě velmi zajímavé, myslím s policií samozřejmě. Je to jako hra kočky s myší. My si s nimi hrajeme... A oni vědí, že nám nemůžou reálně ublížit.

V Belgii máme zákon a k němu vydané instrukce ministrem spravedlnosti a pěti nejvyššími žalobci. Od roku 2005 platí, že když policie zadrží dospělého člověka s maximálně třemi gramy konopí nebo jednou květinou, mohou ho registrovat, ale nemohou mu vzít konopí ani ho nemohou zažalovat. Vláda chce usnadnit práci i policii, nemají zájem na tom trestat individuální konzumenty konopí, kteří reálně nezpůsobují žádné problémy. Pochopitelně mají zájem pochytat dealery a dát je do vězení. Je to politika skryté tolerance, není to povoleno, ale v praxi je to o.k.

Tak se snažíme zorganizovat a sjednotit a jdeme do CSC znovu. Děláme to přesně tak, jak chtějí – každý člen dostane jednu kytku. Ale policie říká: „Ne, ne, ne. My nechceme, abyste o tom hovořili otevřeně, protože to stále není legální!”

To je přesně jako u nás...

Tak vidíte, jak systém funguje. Je to pro Belgii typické. Tradiční katolická země, kde sice konopí povolené není, ale dokud to není vidět, tak je to v pořádku. Například Holandsko je protestantské a tam mají rádi všechno černé na bílém. Situace je tam mnohem otevřenější než u nás. I když coffee shopy také nejsou legální, neboť obchodní licence k provozování coffee shopu legální nejsou, a tak mají stále problémy. Ale pro nás by i tohle bylo něco. V Belgii nikdy nebudeme mít coffee shopy, myslím, že opravdu nikdy. V dohledné době u nás ani neschválí komerční využití konopí, není šance.

A CSC mají šanci?

Cannabis Social Club je myšlenka, která již funguje ve Španělsku a tam ji přijali. V Belgii by ji snad přijala minulá vláda. Do roku 2007 jsme měli sociálně demokratickou a liberální vládu bez účasti křesťanských demokratů, a ta se rozhodla drogovou problematiku řešit progresivně. Jenže po roce 2001 stejně jako v USA zesílil vliv konzervativních stran, a tak se nakonec křesťanští demokraté dostali do vlády. A oni jsou velice morální – chtějí bojovat proti drogám. Právě oni také dali instrukce policii, když jsme v roce 2006 poprvé představili myšlenku CSC.

Prezentovali jsme veřejně náš plán, je nás pět a každý z nás má jednu kytičku. Tisk a média se o to velice zajímali, a pak přišla policie, zabavila kytky a podala na nás žalobu. Po roce a půl nás však museli zprostit viny. Museli přiznat, že to byl pouze přestupek, a ne trestný čin, takže nás nemohli potrestat. Bylo to jako varování: “Přestaňte s tím!” Ale my nepřestaneme.

Potom přišli s jiným trikem. Minulý rok jsme organizovali MMM a uspořádali jsme manifestaci. Každému jsme řekli, že kdo se stane členem, dostane od nás balíček se třemi semínky a návodem jak pěstovat. Ale policie přišla a řekla, že jsme se dopustili trestného činu nabádání k užití a výrobě drogy. Za to jsme dostali pokutu 1000 € a osm měsíců veřejně prospěšných prací pod podmínkou, že už to nikdy neuděláme.

A jak to vidíte teď. Máte obavy?

Teď máme plantáž a čekáme, co bude. Nikdo neví, kde se nachází, a my u sebe trávu nenosíme, abychom se vyhnuli problémům. Zatím je pouze napsáno, že slibujeme jednu kytičku konopí (může to být samec nebo bude malá, je to hra o posunování hranic). Tímto psaným slibem jsme nepřekročili žádný zákon a jestliže naši akci zastaví, bude to případ omezování svobody slova, a pak to teprve bude zajímavé, protože sdružujeme čím dál víc lidí. V Trekt Uw Plant je asi jen pět aktivních členů, ale za námi je jich spousta.

Jestliže nás neseberou za slib jedné kytky, jistě si počkají, až tu kytku půjdeme předat majiteli. Když přineseme malou kytičku s dvaceti pěti gramy za 25 €, lidé budou určitě nadšeni. Normálně v coffee shopu by museli zaplatit v průměru 7 € za gram.

A jestliže se nám to celé povede, půjdeme s tím do médií a další rok budeme mít pět tisíc členů. A potom už s tím nikdo nic nezmůže, protože už to bude tak. A kdyby nás chtěli hnát před soud, tak ten případ jen dál rozkvete. A to oni nechtějí. Pro policii a lidi, kteří věří prohibici, je nejlepší ticho po pěšině. V téhle problematice jsou dvě bojové fronty, jedna legislativní a druhá mediální. Jestliže zvítězíme v médiích, legislativa se časem také změní.

Problémem je, že normální lidé nevědí, že vlastně nějaký problém existuje. A taky nechápou, že konopí pořád není legální. Říkají si, že když je možné mít u sebe tři gramy beztrestně, je vše v pořádku. V tom mají do jisté míry pravdu, ale nedochází jim komplexnost celého problému, a to se jim obtížně vysvětluje. Neboť stále, i když máš u sebe jen tři gramy, tě mohou odvést na policejní stanici a způsobit ti problémy. Mohou ti také zabavit trávu, protože to je jen nepsaná tolerance a nic není jasné.

V ČR bude možné od nového roku beztrestně pěstovat tři rostliny konopí, tak se chystáme Cannabis Social Clubs zavést i u nás...

Přesně to je ono! Jakmile vláda a policie začnou tolerovat dva gramy, tři gramy nebo jednu kytku, je třeba se toho chopit a v rámci těchto možností si vytvořit vlastní ostrůvek legality. Vytvořte si kluby, vlastní pravidla a je to. Vždyť děláme přesně to, co je třeba – podporujeme veřejné zdraví tím, že pěstujeme dobrou trávu bez příměsí jako sklo, asfalt a jiné látky, které se obvykle přidávají na černém trhu, a zdravotní škodlivost je tak mnohonásobně vyšší než v případě CSC. Za druhé, eliminujeme černý trh, neboť snižujeme poptávku po konopí a tím také klesá jeho cena. Proč platit, když si každý může pěstovat? CSC jsou pouze pro zodpovědné dospělé, takže chrání děti před užíváním drog. Žádná následná distribuce nebude možná, jinak člen okamžitě ztratí licenci. Je třeba to do detailu vymyslet.

Musíme ukázat, že to myslíme vážně a že jsme zodpovědní, že jsme dobře organizovaní a projekt funguje. Je třeba vše udělat transparentně, včetně systému financování. Ale nepotřebujeme k tomu úředního šimla, je to naše věc, uživatelé sami budou kontrolovat funkčnost a “čistotu” klubu. Samozřejmě úřední kontrole jsme otevření...

V této problematice potřebujeme více evidence těch věcí, které fungují, a také těch, které ne. Ptám se… Chceme opravdové harm reduction? Tak začněme pěstovat!

 
Na tomto webu můžete nalézt patřičné informace nejen o Konopí .Veškeré informace zde uvedené jsou informačního charakteru.Děkuji společnosti webgarden pro umožnění vytvoření těchto web stránek.Doufám,že se vám bude na těchto stránkách líbit,a že zde získáte spousta cenných informací nejen o Cannabisu.S pozdravem Bruchos/děkuji za podporu všem uživatelům těchto stránek,doufám,že se mi alespon trochu podařilo uskutečnit mé představy o těchto stránkách,i když vím,že Bruchos Cannabis seeds stránky budou chtít do budoucna rapidně zlepšit vzhled a celkovou orientovanost a přehlednost...každopádně mockrát děkuji všem návštěvníkům,kteří tyhle stránky svými návštěvami i hlasy neustále podporují.Ještě jednou díky.Budu se snažit Bruchos Cannabis Seeds vylepšit...s pozdravem Bruchos